Strona główna Kolka jelitowa Co to jest kolka jelitowa?

Co to jest kolka jelitowa?

Kolka jelitowa to częsta dolegliwość wieku niemowlęcego. Pojawia się między 3. a 6. tygodniem życia i zwykle trwa do czasu, gdy niemowlę osiąga wiek 3, 4, a niekiedy 6 miesięcy.

Dolegliwość objawia się napadowymi bólami brzucha z towarzyszącym wzdęciem, prężeniem się oraz silnym płaczem i rozdrażnieniem. Kolka jelitowa dotyczy zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i maluchów karmionych piersią. Dziecko cierpiące z powodu kolki często odmawia jedzenia, a nawet picia.

Naukowa definicja kolki to: „napady krzyku trwającego 3 godziny dziennie, 3 razy w tygodniu, przez 3 kolejne tygodnie”. Według tej definicji co dziesiąte niemowlę cierpi z powodu kolki jelitowej. Według pediatrów dolegliwość może dotyczyć blisko połowy niemowląt. Opinie specjalistów potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez Pentor Research International w listopadzie 2007 roku. Blisko połowa ankietowanych mam zadeklarowała w badaniu, że ich dzieci cierpiały na objawy kolki jelitowej. Ataki kolki zazwyczaj występują w godzinach popołudniowych i wieczornych, najczęściej między godz. 17.00 a 22.00. Krzyk może trwać ponad godzinę, po czym dziecko uspokaja się, zasypia i śpi spokojnie nawet przez kilka godzin, nie wykazując żadnych niepokojących objawów.

 

 

 


Zobacz także:

  • Infacol

    Infacol - kompleksowe leczenie kolki jelitowej u niemowląt

  • Porady - jak pomóc dziecku

    Starając się uspokoić płaczące rozpaczliwie z powodu kolki dziecko, rodzice mogą wpaść w panikę. Próbują wszelkich sposobów, aby przynieść ulgę cierpiącemu maluchowi. Należy pamiętać, by przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem w doborze sposobu działania.